המלחמה בכלבת ומה עושים למניעה

 

המלחמה בכלבת או מה אנו כציבור צריכים לעשות לצורך מניעה:

 

1. חיסון ורישוי חובה שנתי של כל כלב וחתול מגיל 3 חודשים כולל סימון אלקטרוני וחסון חוזר אחת לשנה (בשלב זה חיסון חתולים מומלץ אך לא חובה).

2. אין לאמץ או להחזיק בכלב ללא רשיון מהמועצה ואשר חיסונו אינו בתוקף. פעולה זו מעבר לעבירה על החוק מהווה סכנה ובעיקר באזור כמו שלנו שבו כלבים עלולים לבוא במגע עם כלבים וחיות אחרות שאינן מחוסנות ועלולות לשאת את הנגיף.

3. לכידת כלבים משוטטים- המשמשים כמאגר להעברת מחלות בכלל ומחלת הכלבת בפרט.

4. רישום התראות, ברירות קנס ואף תביעות משפטיות כנגד מפירי החוק (כלבים משוטטים, כלבים לא מחוסנים וכו')

כלב משוטט זה לא מקרה כלב משוטט- זאת עובדה

5. השמדת בעלי חיים שנושכו ע"י חיה נגועה בכלבת- במקרה של בעל חיים נגוע בכלבת , שהתרוצץ חופשי ונשך בעלי חיים אחרים שבהם נתקל, קיימת סכנה של התפרצות מגפתית מתמשכת של המחלה. על כן קבע המחוקק להשמיד את כל בעלי החיים הנשוכים שלא חוסנו. כלבים מחוסנים שנחשפו לכלבת יוחזקו בהסגר 3 חודשים ולקראת שחרורם יחוסנו שוב.

6. כלבים חשודים מודגרים לתצפית כלבת (תוך 24 שעות מקבלת ההודעה).

7. לכידת כלבים המשוטטים בחופשיות ברשות הרבים: החוק מתיר יציאת כלבים מחוץ לביתם רק כשהם מובלים ברצועה ומחסום לפיהם.

8. חתולי רחוב- ישנם מאות חתולי רחוב בלתי מחוסנים כנגד כלבת וקיימת הסכנה שיהוו בעתיד מאגר לוירוס הכלבת. חתול בית מוגדר בחוק ככזה אשר חי בבית ולצווארו קולר בצבע בולט. כל חתול שאינו כזה מוגדר כחתול רחוב.

נעשים מאמצים וכל זאת באופן מבוקר מבלי להכחיד אף מין, לצמצם את אוכלוסיית חיות הבר אשר מהווים את המאגר העיקרי לנגיף הכלבת. זאת ע"י פיזור תרכיבי כלבת באמצעות פתיונות לחיסון דרך הפה (חיסון אוראלי). אנו מקווים שמאמצים אלו ימשיכו לשאת פרי ולצמצם את מס' החיות הנגועות.

ד"ר מיקולשיק הילה

וטרינרית רשותית

 עבור לתוכן העמוד