רגע לפני סיום...

לק"י

 

בעוד מס' ימים יחזרו הילדים לספסל הלימודים ואין יותר טוב מלסיים את החופש בטיול עם מים.

המסלול קרוב (יחסית) לבית, ניתן ליסוע באוטובוס, יש הליכה ויש גם מעיינות שכדאי לטבול בהם.

 

כהכנה לחגי תשרי נצא לטיול מירושלים למוצא.

את הטיול נתחיל ביציאה מירושלים לכיוון תל אביב (ניתן לרדת מקו 160 בגשר המיתרים, לחצות בזהירות את הכבישים) במי נפתוח. לכל מי ששואל את עצמו מה זה מי נפתוח? אז התשובה הערבית אולי תניח את דעתו – ליפתא. אבל למה להשתמש בשם ערבי כשהשם העיברי הרבה יותר יפה???

המסלול שלנו מסומן בשטח בצבע ירוק.

יורדים עם השביל מס' דקות ומגיעים למעיין גדול וקצת עמוק שניתן אפילו  לשחות בו . מי המעיין נובעים מתוך נקבה שניתן ללכת בתוכה עם פנס – שווה מאוד!!!

לאחר ההתרעננות במים נמשיך לרדת עם הסימון שבילים הירוק. השביל מתפתל בין חורבות הכפר עד שעוברים גדר של מתקן ביטחוני. לאחר שעברנו את הגדר נרד עם השביל עד לשביל עפר רחב. אבק רב מכסה את השביל תוצאות של עבודת בניה מאסיבית.

נפנה שמאלה בשביל ובפניה הבאה ימינה. השביל הופך לכביש נעלה עליו ונלך עוד כ20 דקות עד שנגיע לתחילתו של עמק ארזים. מצפון מערב לנו נראה את נבי סמואל. פיסגה המשקיפה על ירושלים. עפ"י המסורת שם קבור שמואל הנביא. נמשיך בשביל הירוק היורד לכיוון נחל לוזה (יש לשים לב לא להתבלבל בשבילים). השביל עולה קצת במעלה ההר ואנו צועדים על גדתו העליונה של נחל. בהמשך הדרך נחצה את אפיקו של הנחל כשמימין לנו נראה את בית החיים – הר המנוחות. לאחר כחצי שעה הליכה נגיע לשמורה מאוד נחמדה – שמורת עינות תלם. בשמורה זו נובעים מס' מעיינות קטנים. רשות הטבע והגנים נטעה שם בוסתני פירות. זוהי נקודת עצירה טובה לארוחה קלה.

נמשיך בדרכנו לכיוון נחל חלילים כשמבשרת ציון כבר מבצבצת.

השביל מוביל אותנו עד לכביש העולה למבשרת. נחצה בזהירות גדולה את הכביש ונמשיך בשביל סובב ירושלים. לאחר כ15 דקות הליכה נגיע למעיין נסתר שניתן לטבול בו, הפסקת קפה מומלצת.

נחזור כ150 מ' בשביל ונחצה את אפיק הנחל. אנו בדרכנו לעין מוצא. נגיע מתחת לגשר של כביש מס' 1 ואנחנו במוצא הישנה. נעצור ליד בית הכנסת העתיק של מוצא. כדאי מאוד לקרוא את השלט התלוי על קיר בית הכנסת.

לנו כתושבי קרית ארבע חברון יש קשר עם מוצא. גם מוצא נפגעה בפרעות תרפ"ט. בבית החולים בירושלים שכבו מיטה ליד מיטה הרב ירחמיאל שטיינברג – המוכתר של מוצא ושען מחברון בשם לרמן. השען היהודי הביא לרב שטיינברג ספר תורה ששייך לקהילת חברון. הוא ביקש ממנו להשיבו לחברון. השען החברוני מת מפצעיו. בערוב ימיו של הרב שטיינברג הוא העביר את ספר התורה לנכדו הרב יוסף בא גד וביקש ממנו להשיבו לחברון. ובאמת זכינו ל "ושבו בנים לגבולם" והספר חזר לחברון.

נמשיך בטיול ונלך בזהירות ליד כביש מס' 1, נפנה ימינה עם השביל וכעבור כ100 מטרים נגיע לעין מוצא. כדאי להתפלל לפני כן בבית הכנסת שיהיו מים במעיין. חבר'ה ברסלבים הפכו את המעיין למקוה לכל דבר – תגיעו ותראו.

 

והקשר לחגי תשרי – תפתחו במס' סוכה ותחפשו את מוצא...

 

זמן הטיול: כ3 שעות

ק"מ: 5-6 ק"מ.

דרגת קושי: קל – בינוני.

המסלול לא מעגלי, ניתן לתפוס טרמפים מהמעיין למבשרת או לירושלים מחבר'ה שבאים לטבול.

המסלול יבש בקיץ (שווה לעשותו גם באביב) אבל אין כמו התרעננות במים קרירים בקיץ.

 

 

 

 

שנזכה להגדיל את אהבת ארצנו דרך רגלינו

אלמוג גמדני

almogga@gmail.comעבור לתוכן העמוד